leasing dla osób prywatnych
Leasing dla osób prywatnych
21 sierpnia 2022 | Krystian Młyński

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące finansowania leasingiem dla osób fizycznych. Kto może starać się o finansowanie? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie korzyści niesie leasing dla osób prywatnych?

Rozważasz leasing dla osób prywatnych? Kiedy myślimy „leasing”, to nasze pierwsze skojarzenia biegną w stronę firm, które wybierają właśnie tę formę finansowania zakupu maszyn, sprzętu i przede wszystkim samochodów. Nie wszyscy wiedzą, że od niedawna w Polsce mogą z niej korzystać również osoby prywatne i właśnie leasingu dla osób prywatnych będzie dotyczyć ten artykuł.

Czym w ogóle jest leasing?

Leasing samochodowy to forma finansowania, w której właścicielem pojazdu w okresie trwania umowy jest leasingodawca, natomiast użytkownikiem pojazdu jest leasingobiorca. W przypadku leasingu dla firm podczas obowiązywania umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca. Wraz z zakończeniem umowy obowiązki te przejmuje leasingobiorca. Taka forma finansowania zakupu samochodu przez firmę ma wiele inne korzyści, m. in. możliwość odliczenia podatku VAT zarówno w przypadku opłaty wstępnej, rat pośrednich, jak i wartości wykupu. Jeżeli kwota leasingowanego auta nie przekracza 150 000 zł netto, w koszty uzyskania przychodu można wliczyć 100% kosztów poniesionych z tytułu opłat leasingowych.  Po stronie użytkownika samochodu pozostają również kwestie ubezpieczenia pojazdu, przeglądów serwisowych i napraw oraz pozostałych kosztów eksploatacyjnych. W tym przypadku w kosztach uzyskania przychodu możemy rozliczyć 75% kosztów eksploatacyjnych.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku leasingu dla osób prywatnych. Tutaj leasingobiorca po zakończeniu umowy nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, nie odlicza podatku VAT, a także nie ujmuje w kosztach pozostałych składowych. Wraz z opłaceniem ostatniej raty, czyli raty wykupu, staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Podobnie jak w przypadku leasingu dla firm, osoba prywatna ponosi koszty eksploatacyjne, tj. ubezpieczenie, serwis, paliwo, etc. Nie rozlicza ich natomiast z fiskusem, gdyż nie jest płatnikiem podatku VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej, która pozwalałaby wygenerować koszty uzyskania przychodu.

Wszelkie kwestie prawne związane z funkcjonowaniem leasingu są uregulowane w Kodeksie Cywilnym.

Dlaczego leasing dla osób prywatnych to dobre rozwiązanie?

Leasing dla osób prywatnych cieszy się coraz większą popularnością z kilku powodów. Przede wszystkim daje on możliwość zakupu nowego auta prosto z salonu w finansowaniu pozwalającym osiągnąć niską ratę pośrednią – znacznie niższą, niż chociażby w przypadku standardowego kredytu samochodowego w analogicznym okresie umowy. Osoba prywatna opłaca raty leasingowe w wartości brutto.

Składowe leasingu to:

  • wpłata własna od 0% do 45% wartości pojazdu
  • okres finansowania od 24 do 72 m-cy
  • wykup od 1% do nawet 60% (w zależności od wybranego okresu).

Wpłata własna (opłata wstępna)

Zasada jest prosta: im wyższa wpłata własna, tym niższy koszt sumaryczny leasingu, czyli tzw. suma opłat. Decydując się na określoną wysokość opłaty wstępnej, możemy dopasować wartość raty do naszych oczekiwań.

Okres finansowania

Kolejna niezwykle istotna rzecz przy zawieraniu umowy leasingu. Podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, im dłuższy okres finansowania, tym wyższe koszty całkowite (suma opłat), ale niższa rata. Warto zatem dokładnie przemyśleć okres trwania umowy oraz to, czy zależy nam na niższym oprocentowaniu, czy na niższej racie.

Wykup w leasingu 

Wartość wykupu powinna być również dobrze przemyślana przed zawarciem umowy leasingu. Jeśli zdecydujemy się na wysoki wykup, otrzymamy niższą ratę, ale wyższe oprocentowanie. Ponadto musimy pamiętać, że za kilka lat, gdy umowa leasingu będzie dobiegać końca, będziemy musieli ponieść jednorazowy koszt wykupu auta. Jeśli nie mamy środków na opłacenie faktury wykupowej, możemy skorzystać z rozłożenia wykupu na kolejne raty. Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji na ten temat, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu – wystarczy kliknąć poniższy link:

Wykup z leasingu na raty

Reasumując, największą zaletą leasingu konsumenckiego, inaczej leasingu dla osób prywatnych jest możliwość elastycznego dostosowania rat do naszych możliwości za pomocą zmiany parametrów wcześniej wspomnianych składowych, tj. opłatą wstępną, okresem finansowania i wartością wykupu. Inaczej niż przy kredycie samochodowym, w przypadku którego płacimy raty za całą wartość pojazdu rozłożoną w czasie, w leasingu mamy możliwość uzyskania zdecydowanie niższej raty pośredniej.

Jak wziąć auto w leasing dla osób prywatnych?

Na początek musimy zdecydować, z jakiego auta chcemy korzystać. Leasing w zdecydowanej większości dotyczy samochodów fabrycznie nowych, ale na rynku dostępna jest już całkiem szeroka oferta aut używanych. W przypadku tych drugich miesięczne raty będą na pewno atrakcyjniejsze dla konsumenta.

Jeśli chcemy ubiegać się o leasing dla osób prywatnych, będziemy musieli przedstawić firmie leasingowej szereg dokumentów. W pierwszej kolejności będą to wniosek o leasing, kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Leasingodawca może od nas wymagać też przedstawienia wyciągu z konta bankowego, a jeśli korzystamy z poręczenia majątkowego – dokumentów dotyczących samego poręczyciela.

Umowa leasingu jest zawierana na piśmie i określa ona zasady użytkowania samochodu oraz sposób wnoszenia opłat przez leasingobiorcę.

Zalety leasingu dla osób prywatnych

Wybór leasingu jako formy finansowania zakupu samochodu niesie za sobą wiele korzyści.

  1. Minimum formalności – po złożeniu wniosku decyzję otrzymujemy w ekspresowym tempie. Wypełnić wniosek i podpisać umowę możemy zdalnie, bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Oprócz tego we wszystkich kwestiach formalnych pomoże nam doradca, np. ten z motofinansowanie.pl.
  2. Możliwość zerowej opłaty wstępnej – w leasingu konsumenckim dopasowujemy wysokość opłaty wstępnej do swoich możliwości finansowych.
  3. Elastyczne warunki – wysokość rat możemy dopasować do siebie poprzez określenie czasu trwania umowy, wysokości opłaty wstępnej i wartości wykupu.
  4. Wykup samochodu – po wygaśnięciu umowy leasingowej mamy prawo wykupu samochodu. Stajemy się wtedy jego pełnoprawnymi właścicielami.
  5. Różnorodność – nie każdy z nas chce jeździć tym samym autem przez dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia lat. Jeśli zdecydujemy się na leasing dla osób prywatnych mamy możliwość częstej zmiany samochodu na nowy.

U naszych zachodnich sąsiadów leasing cieszy się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. W Polsce ta forma finansowania przez bardzo długi okres nie była dostępna dla osób prywatnych z powodu braku przejrzystych uregulowań prawnych. To się na szczęście zmieniło, a potencjalni nabywcy samochodów dostrzegają w leasingu konsumenckim coraz więcej zalet i podchodzą do niego z coraz większym zaufaniem.

Jeśli rozważacie wzięcie auta w leasing, ale ciągle macie jakieś wątpliwości, to odezwijcie się do nas – z chęcią odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i pomożemy w znalezieniu najlepszej oferty 😊


Śledź nas również na naszych social mediach!

Ostanie artykuły

wynajem długoterminowy
Wiedza o formach finansowania pojazdów

wynajem długoterminowy dla osób prywatnych

auto pod leasing, auto za 55 tys w leasingu wynajem długoterminowy, długoterminowy, długoterminowy samochodów, długoterminowy wynajem samochodów, firmy leasingowe, kalkulator leasingowy, leasing dla firm, leasing kalkulator, leasing konsumencki kalkulator, leasing na auto, leasing samochodu kalkulator, najem długoterminowy, prywatny leasing, samochody w leasing dla firm, Słowo kluczowe, wynajem, wynajem aut długoterminowy, wynajem długoterminowy aut, wynajem długoterminowy samochodów cennik, wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych, wynajem samochodów
Wiedza o formach finansowania pojazdów

Wynajem długoterminowy czy leasing operacyjny

Wiedza o formach finansowania pojazdów

samochody dostawcze – wynajem czy leasing?

Wiedza o formach finansowania pojazdów

rynek motoryzacyjny w dobie pandemii

Pozostałe artykuły

Kiedy najlepiej kupić samochód?

kiedy najlepiej kupić samochód? – kryzys w 2022 roku

Kiedy najlepiej kupić samochód? – kryzys w 2022 roku Światowy kryzys dostępności aut – czyli kiedy najlepiej kupić samochód Odpowiedź...

Toyota Corolla Cross

Toyota Corolla Cross – rodzinny, kompaktowy SUV z Japonii

Kierowani ciekawością odwiedziliśmy jeden z warszawskich salonów, w którym odbywały się dni otwarte z okazji premiery najnowszego modelu marki Toyota....

Leasing aut używanych

Leasing aut używanych – co warto wiedzieć?

LEASING AUT UŻYWANYCH Leasing aut używanych może być ciekawą alternatywą dla osób, które dysponują określonym budżetem i chcą uzyskać jak...

samochody poleasingowe

Samochody poleasingowe – czy warto?

SAMOCHODY POLEASINGOWE Z pojęciem samochodu poleasingowego zetknął się niemal każdy kto poszukiwał używanego, w miarę młodego auta z niedużym przebiegiem....

gwarantowana suma ubezpieczenia gap

Gwarantowana suma ubezpieczenia czy GAP?

Gwarantowana suma ubezpieczenia z AC? A może GAP? Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczenia dla swojego auta tylko z pozoru wydaje się...

broker-samochodowy

broker samochodowy – czy warto kupić auto od brokera?

Z tego artykułu dowiesz się kim jest broker samochodowy, co może Ci zaproponować i dlaczego warto kupić auto u brokera. ...

Podróż autem z psem

jak zaplanować podróż autem z psem

W tym artykule podpowiadamy jak przygotować się, by zaplanować podróż autem z psem. Co należy zabrać ze sobą oraz jak...

Limit kilometrów w wynajmie długoterminowym

limit kilometrów w wynajmie długoterminowym

z tego artykułu dowiesz się jak limit kilometrów w wynajmie długoterminowym wpływa na wartość raty. Co to jest przebieg roczny...

dołącz do i uzyskaj dostęp do najnowszych ofert przed innymi!
dołącz