leasing dla osób prywatnych

Leasing dla osób prywatnych

21 sierpnia 2022 | Krystian Młyński

W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące finansowania leasingiem dla osób fizycznych. Kto może starać się o finansowanie? Jakie dokumenty są wymagane? Jakie korzyści niesie leasing dla osób prywatnych?

Rozważasz leasing dla osób prywatnych? Kiedy myślimy „leasing”, to nasze pierwsze skojarzenia biegną w stronę firm, które wybierają właśnie tę formę finansowania zakupu maszyn, sprzętu i przede wszystkim samochodów. Nie wszyscy wiedzą, że od niedawna w Polsce mogą z niej korzystać również osoby prywatne i właśnie leasingu dla osób prywatnych będzie dotyczyć ten artykuł.

Czym w ogóle jest leasing?

Leasing samochodowy to forma finansowania, w której właścicielem pojazdu w okresie trwania umowy jest leasingodawca, natomiast użytkownikiem pojazdu jest leasingobiorca. W przypadku leasingu dla firm podczas obowiązywania umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca. Wraz z zakończeniem umowy obowiązki te przejmuje leasingobiorca. Taka forma finansowania zakupu samochodu przez firmę ma wiele inne korzyści, m. in. możliwość odliczenia podatku VAT zarówno w przypadku opłaty wstępnej, rat pośrednich, jak i wartości wykupu. Jeżeli kwota leasingowanego auta nie przekracza 150 000 zł netto, w koszty uzyskania przychodu można wliczyć 100% kosztów poniesionych z tytułu opłat leasingowych.  Po stronie użytkownika samochodu pozostają również kwestie ubezpieczenia pojazdu, przeglądów serwisowych i napraw oraz pozostałych kosztów eksploatacyjnych. W tym przypadku w kosztach uzyskania przychodu możemy rozliczyć 75% kosztów eksploatacyjnych.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku leasingu dla osób prywatnych. Tutaj leasingobiorca po zakończeniu umowy nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, nie odlicza podatku VAT, a także nie ujmuje w kosztach pozostałych składowych. Wraz z opłaceniem ostatniej raty, czyli raty wykupu, staje się pełnoprawnym właścicielem pojazdu. Podobnie jak w przypadku leasingu dla firm, osoba prywatna ponosi koszty eksploatacyjne, tj. ubezpieczenie, serwis, paliwo, etc. Nie rozlicza ich natomiast z fiskusem, gdyż nie jest płatnikiem podatku VAT oraz nie prowadzi działalności gospodarczej, która pozwalałaby wygenerować koszty uzyskania przychodu.

Wszelkie kwestie prawne związane z funkcjonowaniem leasingu są uregulowane w Kodeksie Cywilnym.

Dlaczego leasing dla osób prywatnych to dobre rozwiązanie?

Leasing dla osób prywatnych cieszy się coraz większą popularnością z kilku powodów. Przede wszystkim daje on możliwość zakupu nowego auta prosto z salonu w finansowaniu pozwalającym osiągnąć niską ratę pośrednią – znacznie niższą, niż chociażby w przypadku standardowego kredytu samochodowego w analogicznym okresie umowy. Osoba prywatna opłaca raty leasingowe w wartości brutto.

Składowe leasingu to:

  • wpłata własna od 0% do 45% wartości pojazdu
  • okres finansowania od 24 do 72 m-cy
  • wykup od 1% do nawet 60% (w zależności od wybranego okresu).

Wpłata własna (opłata wstępna)

Zasada jest prosta: im wyższa wpłata własna, tym niższy koszt sumaryczny leasingu, czyli tzw. suma opłat. Decydując się na określoną wysokość opłaty wstępnej, możemy dopasować wartość raty do naszych oczekiwań.

Okres finansowania

Kolejna niezwykle istotna rzecz przy zawieraniu umowy leasingu. Podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, im dłuższy okres finansowania, tym wyższe koszty całkowite (suma opłat), ale niższa rata. Warto zatem dokładnie przemyśleć okres trwania umowy oraz to, czy zależy nam na niższym oprocentowaniu, czy na niższej racie.

Wykup w leasingu 

Wartość wykupu powinna być również dobrze przemyślana przed zawarciem umowy leasingu. Jeśli zdecydujemy się na wysoki wykup, otrzymamy niższą ratę, ale wyższe oprocentowanie. Ponadto musimy pamiętać, że za kilka lat, gdy umowa leasingu będzie dobiegać końca, będziemy musieli ponieść jednorazowy koszt wykupu auta. Jeśli nie mamy środków na opłacenie faktury wykupowej, możemy skorzystać z rozłożenia wykupu na kolejne raty. Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji na ten temat, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu – wystarczy kliknąć poniższy link:

Wykup z leasingu na raty

Reasumując, największą zaletą leasingu konsumenckiego, inaczej leasingu dla osób prywatnych jest możliwość elastycznego dostosowania rat do naszych możliwości za pomocą zmiany parametrów wcześniej wspomnianych składowych, tj. opłatą wstępną, okresem finansowania i wartością wykupu. Inaczej niż przy kredycie samochodowym, w przypadku którego płacimy raty za całą wartość pojazdu rozłożoną w czasie, w leasingu mamy możliwość uzyskania zdecydowanie niższej raty pośredniej.

Jak wziąć auto w leasing dla osób prywatnych?

Na początek musimy zdecydować, z jakiego auta chcemy korzystać. Leasing w zdecydowanej większości dotyczy samochodów fabrycznie nowych, ale na rynku dostępna jest już całkiem szeroka oferta aut używanych. W przypadku tych drugich miesięczne raty będą na pewno atrakcyjniejsze dla konsumenta.

Jeśli chcemy ubiegać się o leasing dla osób prywatnych, będziemy musieli przedstawić firmie leasingowej szereg dokumentów. W pierwszej kolejności będą to wniosek o leasing, kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Leasingodawca może od nas wymagać też przedstawienia wyciągu z konta bankowego, a jeśli korzystamy z poręczenia majątkowego – dokumentów dotyczących samego poręczyciela.

Umowa leasingu jest zawierana na piśmie i określa ona zasady użytkowania samochodu oraz sposób wnoszenia opłat przez leasingobiorcę.

Zalety leasingu dla osób prywatnych

Wybór leasingu jako formy finansowania zakupu samochodu niesie za sobą wiele korzyści.

  1. Minimum formalności – po złożeniu wniosku decyzję otrzymujemy w ekspresowym tempie. Wypełnić wniosek i podpisać umowę możemy zdalnie, bez konieczności osobistej wizyty w placówce. Oprócz tego we wszystkich kwestiach formalnych pomoże nam doradca, np. ten z motofinansowanie.pl.
  2. Możliwość zerowej opłaty wstępnej – w leasingu konsumenckim dopasowujemy wysokość opłaty wstępnej do swoich możliwości finansowych.
  3. Elastyczne warunki – wysokość rat możemy dopasować do siebie poprzez określenie czasu trwania umowy, wysokości opłaty wstępnej i wartości wykupu.
  4. Wykup samochodu – po wygaśnięciu umowy leasingowej mamy prawo wykupu samochodu. Stajemy się wtedy jego pełnoprawnymi właścicielami.
  5. Różnorodność – nie każdy z nas chce jeździć tym samym autem przez dziesięć, piętnaście czy dwadzieścia lat. Jeśli zdecydujemy się na leasing dla osób prywatnych mamy możliwość częstej zmiany samochodu na nowy.

U naszych zachodnich sąsiadów leasing cieszy się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów. W Polsce ta forma finansowania przez bardzo długi okres nie była dostępna dla osób prywatnych z powodu braku przejrzystych uregulowań prawnych. To się na szczęście zmieniło, a potencjalni nabywcy samochodów dostrzegają w leasingu konsumenckim coraz więcej zalet i podchodzą do niego z coraz większym zaufaniem.

Jeśli rozważacie wzięcie auta w leasing, ale ciągle macie jakieś wątpliwości, to odezwijcie się do nas – z chęcią odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i pomożemy w znalezieniu najlepszej oferty 😊


Śledź nas również na naszych social mediach!

Ostanie artykuły

korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie
blog

Korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie

wynajem długoterminowy
Wiedza o formach finansowania pojazdów

wynajem długoterminowy dla osób prywatnych

auto pod leasing, auto za 55 tys w leasingu wynajem długoterminowy, długoterminowy, długoterminowy samochodów, długoterminowy wynajem samochodów, firmy leasingowe, kalkulator leasingowy, leasing dla firm, leasing kalkulator, leasing konsumencki kalkulator, leasing na auto, leasing samochodu kalkulator, najem długoterminowy, prywatny leasing, samochody w leasing dla firm, Słowo kluczowe, wynajem, wynajem aut długoterminowy, wynajem długoterminowy aut, wynajem długoterminowy samochodów cennik, wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych, wynajem samochodów
Wiedza o formach finansowania pojazdów

Wynajem długoterminowy czy leasing operacyjny

Samochody dostawcze - wynajem czy leasing
Wiedza o formach finansowania pojazdów

samochody dostawcze – wynajem czy leasing?

Wiedza o formach finansowania pojazdów

rynek motoryzacyjny w dobie pandemii

Pozostałe artykuły

korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie

Korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie

Korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie długoterminowym? Która z form finansowania będzie korzystniejsza pod względem fiskalnym? Na to pytanie próbuje...

hybryda plug-in

Hybryda plug-in – realna oszczędność czy fikcja?

HYBRYDA PLUG-IN   W internecie aż roi się od materiałów dotyczących ekologicznych i oszczędnych napędów hybrydowych typu plug-in. Samochody ładowane...

auto demo

auto demo – czy warto kupić samochód demonstracyjny?

zastanawiasz się czy wybór auta demonstracyjnego jest dobrą decyzją? z artykułu dowiesz się jakie są plusy i minusy zakupu samochodu...

import samochodów z USA

Import samochodów z USA

IMPORT SAMOCHODÓW Z USA Nie od dziś wiadomo, że Polacy chętnie wybierają auta z importu. Dotyczy to zarówno samochodów pochodzących...

Leasing floty samochodowej

Leasing floty samochodowej – korzyści i możliwości

Leasing floty samochodowej to popularne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które potrzebują zarządzać większą liczbą pojazdów w ramach swojej działalności. Zapewnia on...

Limit kilometrów w wynajmie długoterminowym

limit kilometrów w wynajmie długoterminowym

z tego artykułu dowiesz się jak limit kilometrów w wynajmie długoterminowym wpływa na wartość raty. Co to jest przebieg roczny...

Kredyt dla pracujących za granicą

Kredyt dla pracujących za granicą?

Z tego artykułu dowiesz się czy pracując za granicą masz możliwość otrzymania kredytu na auto w Polsce. Dowiesz się także...

stałe stopy procentowe w leasingu

stałe stopy procentowe w leasingu

Stałe stopy procentowe w leasingu Czym są stopy procentowe, w jaki sposób wpływają na koszt finansowania leasingiem oraz kiedy leasing...

Wynajem długoterminowy a Nowy Ład

wynajem długoterminowy a Nowy Ład

wynajem długoterminowy a Nowy Ład – czyli wszystko co musisz wiedzieć by zdecydować czy taka forma finansowania będzie dla Ciebie...