Podróż autem z psem? Jak się do tego przygotować? Półmetek wakacji za nami. Według danych opublikowanych przez Polską Izbę Turystyki w okresie letnim 2022 roku Polacy zdecydowanie rzadziej decydowali się na spędzanie wakacji poza domem. Sytuacja ta dotyczy zarówno wyjazdów krajowych jak i zagranicznych. Znaczący spadek zainteresowania odczuli także właściciele hoteli, pensjonatów, kwater oraz pól namiotowych. Wszyscy zgodnie twierdzą, że powodem takiego stanu rzeczy jest szalejąca inflacja, przez co w kieszeni obywateli pozostaje znacząco mniej środków niż w poprzednich latach. Nadal jednak bardzo popularne są wyjazdy na działki, kilkudniowe wypady nad jezioro czy nad morze. Jak zatem przygotować się w podróż autem z psem? Poniżej kilka wskazówek.
Najważniejszą kwestią, o której musimy pamiętać jest bezpieczeństwo. Dotyczy to wszystkich podróżnych, w tym także psa. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, aby nasz pies posiadał odpowiednie szelki podróżne. Szelki powinny nie krępować ruchów czworonoga, być zapięte w taki sposób aby nie uciskały na żaden z elementów tułowia, a także by troki nie wpijały się psu pod pachą. Dobrej jakości szelki samochodowe osłaniają klatkę piersiową zwierzęcia, nie uciskając przy tym szyi oraz łap.
Odpowiednie dla swojego pupila szelki można znaleźć tutaj: Szelki samochodowe
Kolejnym aspektem są odpowiednie pasy bezpieczeństwa. Zazwyczaj są one wykonane z plecionego materiału, wzmocnionego przy karabińczyku oraz klamrze. Smycz / pas, którą przypinamy pupila do gniazda pasów bezpieczeństwa musi być odpowiednio dostosowana długością, tak by zwierzę miało możliwość ruchu, jednocześnie było zabezpieczone przed utratą równowagi w przypadku ostrego hamowania. Smycz musi być więc ściśle dostosowana długością by zapewnić psu komfort oraz bezpieczeństwo.
Smycz samochodową można kupić klikając link: Smycz samochodowa
Jeżeli jesteśmy właścicielami mniejszego pupila, możemy zaopatrzyć się w specjalnie przygotowany transporter podróżny. Można go nie tylko łatwo umocować do siedzenia, ale wkładając do środka kocyk zwierzaka, poprzez znany zapach w środku klatki może również wyciszyć pupila podczas długiej podróży. Najbardziej powszechne są plastikowe transportery, które poprzez otwory wentylacyjne i kratkę otwieraną od przodu, zapewniają zwierzęciu dopływ świeżego powietrza i ograniczają widoczność, przez co nasz pies nie będzie rozkojarzony pojawiającymi się co chwilę nowymi bodźcami.
To kolejna bardzo przydana rzecz w podróżnym ekwipunku. Zdarza się, że nasz pupil będzie cierpiał na chorobę lokomocyjną, musimy wtedy zadbać o komfort nasz oraz jego Do tego celu idealnie sprawdza się mata samochodowa, która wykonana jest z nieprzepuszczającego wilgoci materiału. Jest przy tym wytrzymała i łatwo ją uprać nawet w pralce. Następną korzyścią posiadania takiej maty jest fakt, że nasz pies dzięki niej nie ubrudzi tapicerki łapkami, wnosząc na nich piasek lub innego rodzaju nieczystości.
Matę znajdziecie tutaj: Mata samochodowa
Wybierając się w długą podróż nie zapominamy o prowiancie oraz termosie z herbatą czy kawą. Nasz pupil będzie wymagał również dostępu do świeżej wody, którą powinniśmy mu zapewnić co najmniej kilka razy podczas podróży. W gorące dni musimy pamiętać o tej niezwykle istotnej rzeczy jeszcze bardziej. Temperatura ciała psa jest wyższa niż temperatura ciała człowieka, dlatego w gorące dni nasz pies podczas podróży powinien mieć jeszcze częstszy dostęp do świeżej wody. Można w tym celu zabrać ze sobą 1,5 litrową butelkę niegazowanej wody, trzymając ją w aucie w miejscu chronionym od słońca, na przykład pod siedzeniem. Pamiętajmy, aby woda nie była zimna np. kupiona na stacji prosto z lodówki. Najlepiej by miała temperaturę pokojową.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę, że nie należy karmić psa bezpośrednio przed podróżą. Zazwyczaj kończy się to nieoczekiwanymi wymiotami podczas długotrwałej podróży. Wynika to z faktu, że zwierzę narażone jest na kołysanie się samochodu na nierównościach, co nie pozostaje bez echa nawet dla człowieka w niektórych przypadkach, a co dopiero dla naszego psa, który ma ograniczone ruchy i widoczność. Zabierzmy zatem ze sobą karmę, najlepiej suchą która jest lekkostrawna, ale dajmy ją pupilowi dopiero po dojechaniu na miejsce. Z pewnością będzie nam za to wdzięczny. Możemy natomiast trzymać przy sobie smakołyki, które nieco uspokoją psa jeśli wykazuje cechy bojaźliwości i zechce zająć się przysmakiem zamiast panikować. To już indywidualna cecha każdego psa.
Niezależnie od tego czy wybieramy się w daleką podróż, czy jedziemy tylko godzinę lub dwie z naszym pupilem, powyższe zasady powinny być przestrzegane w takim samym stopniu. Musimy pamiętać, że nasz czworonóg nie wie ile potrwa podróż i dokąd się wybieramy. Często jest podekscytowany widząc gdy poprzedniego dnia pakujemy się na wyjazd, ale nie rozumie co będzie tego konsekwencją. Dlatego musimy zadbać o komfort i bezpieczeństwo zarówno nasze jak i naszego psa.
Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, sprawdź co przygotowaliśmy dla Ciebie Aktualności ze świata motoryzacji
Śledź nas również na naszych social mediach!
Korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie długoterminowym? Która z form finansowania będzie korzystniejsza pod względem fiskalnym? Na to pytanie próbuje...
Z tego artykułu dowiesz się czy pracując za granicą masz możliwość otrzymania kredytu na auto w Polsce. Dowiesz się także...
Choć rok 2022 dla motoryzacji okazał się wyjątkowo trudnym okresem, to znajdziemy w nim również powody do radości. Pomimo trwającej...
Myślisz o nowym lub używanym aucie w leasingu i zwracasz uwagę tylko na koszty leasingu? To błąd! Sprawdź co jeszcze...
wynajem długoterminowy a Nowy Ład – czyli wszystko co musisz wiedzieć by zdecydować czy taka forma finansowania będzie dla Ciebie...
WLTP – CENY AUT Czasy wyższych cen w salonach – czyli o wpływie norm emisji spalin wg. WLTP (ang. Worldwide...
MOTORYZACJANA PRZYSZŁOŚĆ – CZYLI CO NAS CZEKA? Międzynarodowa spółka Deloitte świadcząca usługi audytu finansowego, należąca do grupy tzw. Wielkiej Czwórki,...