cesja leasingu

Cesja Leasingu – Jak Skutecznie Zmienić Właściciela Umowy Przez Przejęcie Leasingu?

11 lipca 2023 | Krystian Młyński

Cesja leasingu – jak zmienić właściciela przez przejęcie umowy leasingowej?

Cesja leasingu staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w obliczu niepewnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym, dynamicznie rosnących cen nowych samochodów, a także zmieniających się potrzeb klientów. Cesja leasingu to efektywny sposób na optymalizację kosztów, zarządzanie flotą samochodową oraz dostosowanie umowy leasingowej do aktualnych potrzeb i możliwości. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się nad leasingiem, ale z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na finansowanie leasingiem nowego auta, cesja leasingu może być odpowiedzią na Twoje potrzeby.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o formie finansowania jaką jest leasing, kliknij tutaj: Leasing Operacyjny Samochodu – motofinansowanie.pl

Co to jest cesja leasingu?

To pytanie często pojawia się wśród osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z leasingiem samochodów. Odpowiedź, choć może wydawać się skomplikowana gdy prześledzimy krok po kroku cały proces cesji, staje się ona bardziej zrozumiała.

Cesja leasingu to prawnie uregulowany proces, który pozwala na przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej z jednej strony na drugą. Innymi słowy, jest to forma „sprzedaży” umowy leasingowej (nie sprzedaży pojazdu), czyli przeniesienie praw do korzystania z niego oraz obowiązków związanych z płaceniem rat leasingowych.

W praktyce wygląda to tak, że obecny leasingobiorca, czyli osoba lub firma, która korzysta z samochodu na mocy umowy leasingowej, przenosi swoje prawa i obowiązki na inną osobę lub firmę. Nowa osoba lub firma staje się wtedy nowym leasingobiorcą, a samochód dalej pozostaje w leasingu.

Prawa i obowiązki wynikające z cesji leasingu

W zależności od umowy, cesja leasingu może obejmować różne elementy. Najczęściej jednak obejmuje ona prawo do korzystania z pojazdu, obowiązek płacenia rat leasingowych, a także obowiązki związane z utrzymaniem pojazdu w dobrym stanie i przestrzeganiem terminów przeglądów technicznych. Oprócz tego, cesja leasingu obejmuje również prawo do wykupu pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej.

Co wpisać jako powód cesji leasingu?

Często, kiedy chcemy zrealizować proces cesji leasingu, na naszej drodze staje pytanie o powód cesji. Zrozumienie, jakie powody są uznawane za ważne i jak je skutecznie komunikować, jest kluczowe dla pomyślnego zakończenia procesu cesji.

Kiedy przenosimy umowę leasingu na inną osobę lub firmę, leasingodawca, czyli instytucja finansowa udzielająca leasingu, często wymaga od nas podania konkretnego powodu dla tej decyzji. Powody te mogą być różne, ale zazwyczaj są związane ze zmianą sytuacji finansowej, potrzebą dostosowania warunków umowy do nowych okoliczności, czy chęcią zmiany pojazdu na inny model.

Przykładowo, jeżeli nasza sytuacja finansowa uległa zmianie i nie jesteśmy już w stanie płacić rat leasingowych, możemy to podać jako powód cesji leasingu. Leasingodawca może wtedy zdecydować, że przeniesienie umowy na osobę lub firmę z lepszą zdolnością kredytową jest korzystne dla obu stron.

Innym częstym powodem jest chęć zmiany samochodu na inny model. Jeśli np. nasz obecny samochód nie spełnia już naszych potrzeb, ale umowa leasingowa jeszcze trwa, cesja leasingu pozwoli nam na zmianę pojazdu bez konieczności wcześniejszego zakończenia umowy.

Możemy również przenieść umowę leasingu na inną firmę w ramach strategii zarządzania flotą samochodową. Jeśli np. prowadzimy działalność gospodarczą i mamy kilka samochodów na leasing, które nie są już nam potrzebne, cesja leasingu pozwoli nam na przekazanie tych samochodów innym firmom.

Na co zwrócić uwagę przy cesji leasingu?

Cesja leasingu jest procesem, który wymaga starannej analizy i odpowiedniego przygotowania. Jeżeli zastanawiasz się nad tą opcją, istnieje kilka kluczowych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby proces przebiegł sprawnie i bez komplikacji.

  1. Zgoda leasingodawcy: To fundamentalny element cesji leasingu. Bez zgody instytucji udzielającej leasingu, proces nie może się rozpocząć. Warto zatem na początku skontaktować się z leasingodawcą i dowiedzieć się, jakie są wymagania i procedury w przypadku cesji leasingu.
  2. Zdolność kredytowa nowego leasingobiorcy: Leasingodawca z pewnością będzie chciał mieć pewność, że nowy leasingobiorca jest w stanie regulować płatności. Dlatego nowy leasingobiorca musi przejść przez proces oceny zdolności kredytowej.
  3. Stan samochodu: Przed przekazaniem pojazdu nowemu leasingobiorcy, warto dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Wszelkie uszkodzenia mogą wpłynąć na wartość samochodu i warunki umowy leasingowej.
  4. Szczegóły umowy: Bardzo ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami umowy leasingowej. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak wysokość rat, terminy płatności, ubezpieczenia, koszty eksploatacji, a także możliwość wykupu samochodu po zakończeniu umowy.
  5. Koszty cesji: Proces cesji leasingu może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak opłaty administracyjne czy koszty związane z przeprowadzeniem procesu oceny zdolności kredytowej. Dobrze jest z góry zorientować się, jakie dodatkowe opłaty mogą nas czekać.
  6. Prawa i obowiązki: Przy cesji leasingu, nowy leasingobiorca przejmuje nie tylko prawo do korzystania z samochodu, ale również wszystkie obowiązki związane z umową leasingową. Dlatego ważne jest, aby nowy leasingobiorca był świadomy wszystkich zobowiązań, jakie na niego przechodzą.

Podsumowanie – cesja leasingu

Cesja leasingu może być korzystna dla osób pragnących zmienić pojazd, dostosować warunki umowy do zmienionej sytuacji finansowej lub przenieść umowę na inną firmę. Jednakże, aby proces cesji leasingu przebiegł sprawnie i bez komplikacji, należy zwrócić uwagę na szereg czynników, w tym stan samochodu, szczegóły umowy i ewentualne dodatkowe koszty.

Pamiętaj, że cesja leasingu to skomplikowany proces, ale z odpowiednim przygotowaniem może przynieść wiele korzyści. Jeśli rozważasz leasing samochodu, zapoznaj się z naszymi ofertami leasingowymi na stronie https://motofinansowanie.pl/. Tam znajdziesz atrakcyjne oferty, które pomogą Ci znaleźć idealne rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czym jest pożyczka leasingowa i jakie są jej zalety – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony. Kliknij tutaj: Pożyczka leasingowa

Ostanie artykuły

korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie
blog

Korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie

wynajem długoterminowy
Wiedza o formach finansowania pojazdów

wynajem długoterminowy dla osób prywatnych

auto pod leasing, auto za 55 tys w leasingu wynajem długoterminowy, długoterminowy, długoterminowy samochodów, długoterminowy wynajem samochodów, firmy leasingowe, kalkulator leasingowy, leasing dla firm, leasing kalkulator, leasing konsumencki kalkulator, leasing na auto, leasing samochodu kalkulator, najem długoterminowy, prywatny leasing, samochody w leasing dla firm, Słowo kluczowe, wynajem, wynajem aut długoterminowy, wynajem długoterminowy aut, wynajem długoterminowy samochodów cennik, wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych, wynajem samochodów
Wiedza o formach finansowania pojazdów

Wynajem długoterminowy czy leasing operacyjny

Samochody dostawcze - wynajem czy leasing
Wiedza o formach finansowania pojazdów

samochody dostawcze – wynajem czy leasing?

Wiedza o formach finansowania pojazdów

rynek motoryzacyjny w dobie pandemii

Pozostałe artykuły

korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie

Korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie

Korzyści podatkowe w leasingu i wynajmie długoterminowym? Która z form finansowania będzie korzystniejsza pod względem fiskalnym? Na to pytanie próbuje...

auto pod leasing, auto za 55 tys w leasingu wynajem długoterminowy, długoterminowy, długoterminowy samochodów, długoterminowy wynajem samochodów, firmy leasingowe, kalkulator leasingowy, leasing dla firm, leasing kalkulator, leasing konsumencki kalkulator, leasing na auto, leasing samochodu kalkulator, najem długoterminowy, prywatny leasing, samochody w leasing dla firm, Słowo kluczowe, wynajem, wynajem aut długoterminowy, wynajem długoterminowy aut, wynajem długoterminowy samochodów cennik, wynajem długoterminowy samochodów dla osób fizycznych, wynajem samochodów

Wynajem długoterminowy czy leasing operacyjny

które z rozwiązań jest korzystniejsze? wynajem długoterminowy czy leasing operacyjny? oto kilka prostych porad, które ułatwią Ci decyzję! Wynajem długoterminowy...

wakacje kredytowe na samochód

Wakacje kredytowe na samochód

Wakacje kredytowe na samochód W tym artykule dowiesz się, czy możliwe jest zawieszenie spłat raty kredytu (tzw. wakacje kredytowe) wziętego...

ile trzeba czekać na nowe auto z salonu

ile trzeba czekać na nowe auto z salonu?

Ile trzeba czekać na nowe auto z salonu? Najpierw była pandemia Obecna sytuacja na rynku motoryzacyjnym związana z dostępnością nowych...

wynajem długoterminowy

wynajem długoterminowy dla osób prywatnych

czym jest wynajem długoterminowy dla osób prywatnych / fizycznych Wynajem długoterminowy dla osób prywatnych jest jedną z najczęściej wybieranych przez...

gwarantowana suma ubezpieczenia gap

Gwarantowana suma ubezpieczenia

Gwarantowana suma ubezpieczenia czy GAP? Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczenia dla swojego auta tylko z pozoru wydaje się prosty. Poza obowiązkowym...

Leasing auta dla kuriera

Leasing auta dla kuriera: Przewaga biznesu na kołach

Niezawodne, ekonomiczne i wydajne auta to klucz do sukcesu w biznesie kurierskim. Skuteczna dostawa przesyłek wymaga połączenia odpowiedniej logistyki z...

Wynajem długoterminowy a Nowy Ład

wynajem długoterminowy a Nowy Ład

wynajem długoterminowy a Nowy Ład – czyli wszystko co musisz wiedzieć by zdecydować czy taka forma finansowania będzie dla Ciebie...

Auta klasy premium

AUTA KLASY PREMIUM kupowane najchętniej w 2022 roku

Choć rok 2022 dla motoryzacji okazał się wyjątkowo trudnym okresem, to znajdziemy w nim również powody do radości. Pomimo trwającej...